Ať jste rodičem, který má doma vášnivého hráče Robloxu, nebo jen chcete vědět, na co všechno se dá v této nekonečné studnici zábavy narazit, čtěte dál.
Připravili jsme si pro vás malý přehled stinných stránek Robloxu, kterému se budeme věnovat v tomto a několika dalších článcích.
Fenomén dnešní doby
Nesmírně populární hra Roblox hráčům nabízí téměř neomezené možnosti, jak si v online světě vyhrát. Popularitu nabyla v posledních několika letech i zásluhou celosvětové pandemie - Roblox totiž lidem, kteří nemohli nebo nechtěli opouštět své domovy, poskytoval prostředí pro setkávání se svými přáteli.
I mimo pandemii však Roblox zažívá nekončící vlnu úspěchu. Nabízí totiž zdánlivě nekončící možnosti zábavy - ať už chcete mít vlastní farmu, zahrát si střílečku ala Counter Strike nebo jen zabít čas u nějaké jednoduché hříčky, v Robloxu to najdete. Princip hry totiž umožňuje všem uživatelům vytvořit vlastní minihru či mapu, navrhnout vlastní oblečení pro hráčské postavy a tuny dalších možností.
Jak už tomu tak bývá, když dáte lidem neomezené možnosti, mezi horami skvělých a kreativních nápadů se vždy najde část výtvorů, jejichž cíle nejsou vůbec tak ušlechtilé, byť třeba jen maličkaté procento.
Na první pohled sluníčkový svět Robloxu má tedy i své stinné stránky a kontroverze. A není jich zrovna málo…
Závadný obsah vyráběný dětem na míru
Největší cílovou skupinou Robloxu jsou bezpochyby děti, které netrápí ne zrovna propracovaná grafika (naopak možná ocení, že si díky ní Roblox zahrají i na 15 let starém školním počítači) a jsou přitahovány silným důrazem na sociální funkce Robloxu - hraní s kamarády, možnost přizpůsobení vizuální stránky hráčské postavy a mnoha dalších.
Stejně tak jsou ale dětské (a vlastně nejen dětské) mozky přitahovány senzací, což se v tomto případě rovná kontroverzním minihrám, které balancují na hranici přijatelnosti. Koho by totiž nezaujala možnost ulovit Prasátko Pepinu z populárního dětského seriálu? Ano, i takové hry jsou součástí Robloxu.
Najít můžete třeba i hry, kde se role otočí. Hráč v nich zaujímá roli „lovné zvěře“, lovci na sebe potom berou podobu postav ze známých her a pořadů. Najít a rozporcovat se vás tedy snaží třeba ježek Sonic, Spongebob nebo Slenderman. Není se pak čemu divit, že malý hráč Robloxu trpí na noční můry.
Sex rooms, znásilnění a predátoři
Další kategorie problematického obsahu v Robloxu by se dala zastřešit pod pojem „sexuálně explicitní obsah“. Pravidla Robloxu sice teoreticky zakazují cokoliv, co se tohoto tématu dotýká, v realitě ale není vůbec těžké si najít a zahrát třeba minihru, ve které se pohybují „nahé“ postavičky.
Takové minihry, kterým se v robloxovém slangu říká „condos“, jsou vytvořeny za účelem konverzace o sexu a následného provozování virtuálního styku. Většina těchto miniher bývá po několika hodinách smazána, to ale nebrání uživatelům vytvářet a publikovat stále nové verze podobných místností.
Potenciálně největším problémem těchto miniher je však to, že se zde mohou setkávat děti s dospělými. Zatímco u dětí se jedná hlavně o senzaci z toho, že dělají něco zakázaného, dospělí mohou mít daleko nechutnější záměry. Některá individua se vydávají za děti a potom lákají z opravdových dětí velmi citlivé informace. Ptají se, kde děti bydlí, jak se jmenují, kam chodí do školy, žádají je o hambaté fotografie a v některých případech je i vydírají.
Takoví predátoři využívají různých triků, příkladem může být americký případ z nedávné doby: chlapce kontaktoval jiný hráč s nabídkou přátelské hry. Jejich konverzace se ale rychle zvrtla, tento predátor chlapci namluvil, že je příslušníkem policie a že požaduje, aby mu chlapec sdělil veškeré údaje o sobě a navrch poslal své fotografie. Když se o záležitosti dozvěděla chlapcova matka, už bylo pozdě - chlapec už všechny informace včetně fotek (které údajně neměly být vyloženě explicitní) uživateli na druhé straně poslal.
Na nevhodné chování hráčů lze však narazit i v jinak naprosto nezávadných minihrách. Predátoři se pak snaží konverzaci s dětmi přesunout na jiné komunikační platformy - třeba na Discord - kde budou mít nad chatováním větší kontrolu.
Dalším příkladem může být i příběh, který se nedávno objevil na Twitteru. Maminka, jejíž syn je pravidelným hráčem Robloxu, se rozhodla zjistit, jak ve hře funguje monetizační systém, který tahá z mladých hráčů peníze. Během několika hodin, které ve virtuálním světě strávila, se jí však naskytla možnost přihlížet daleko horším věcem, než je přehnaná propagace mikrotransakcí. V jedné minihře byla svědkem virtuálního znásilnění feminní postavy hráče. Minihra, ve které bylo možné tento akt provést, byla navíc uvedena v seznamu her manuálně vybraných pro hráče všech věkových kategorií. Více si můžete přečíst v samotném vlákně na Twitteru. Čtenářům, kteří nevládnou angličtinou, doporučujeme využít překladače v prohlížeči, protože jde o poměrně zajímavé počtení.
Alright, I’m done. DONE.
— Carolyn Velociraptor ✨👾 (@Arumi_kai) January 4, 2023
I deleted my kids’ Roblox accounts, and recommend you guys do too.
I just spent six hours playing the games meant for 5-year-olds and it was freaking awful.
Something is very wrong with Roblox Corp.
Screenshots/video to follow.
Pozor si dejte i na scammery
Kromě spousty obsahu, který má potenciál ohrozit mravní vývoj dětí, zde na důvěřivé duše číhá i hromada podvodníků, kteří se snaží vysát finance z dětských peněženek. V Robloxu frčí hlavně klasické podvody známé ze zbytku online světa - například phishing, tedy kopie stránek Robloxu, které mají za úkol vymámit z lidí přihlašovací údaje. Dále zde fungují i jiné scamy, třeba nabídka Robuxů zdarma výměnou za předání přihlašovacích či osobních údajů, za provedení drobné transakce… Téměř ve 100 % případů se jedná o podvod. Osobní údaje nebo třeba informace o platební kartě by nikdo nikdy neměl nikomu sdělovat, stejně tak by nikdo neměl stahovat či instalovat programy a aplikace z pochybných zdrojů.
Všechny tyto postupy jsou už dlouho v povědomí každého uživatele internetu (nebo by alespoň měly být). Největším zádrhelem v celé této záležitosti však je, že komunita Robloxu je velmi mladá, a tak je vůči podobným podvodům také velmi náchylná. Většina scammerů totiž sází na to, že narazí na velmi mladého hráče, který bude podvodné stránce/nabídce Robuxů zdarma/novému „kamarádovi“ v Robloxu bezmezně důvěřovat.
Další věcí je, že Roblox proti téměř všem výše zmíněným problémům nepodstupuje žádná opatření. Ve hře chybí pořádná moderace a určitá míra prevence. O přístupu vývojářů k četným problémům a jejich vztahu s komunitou si však povíme zase příště.
Většina zábavy v Robloxu je ale bezpečná a podporuje kreativitu. Jestli vás zajímá, jakými způsoby lze nakoupit herní měna Robux, přečtěte si článek Jak koupit Robuxy a kolik stojí nebo se rovnou podívejte na dárkové karty Roblox.
Mario
Si dělaj srandu, ne? Mnohem horší, než jsem čekal. 🤦♂️